Senior Prizegiving 2017

pg news

Senior Prize Giving 2017 Award Winners

Click here to see some of the images from the ceremony 


GCSE Level

Special Academic Awards


O’Donnell Scholarship

Awarded for Top Achievement at GCSE Level

Achieved 11 A* Grades Aidan Kelly, Lorcan McBride and Shea Mullan

Principal’s Medal

Awarded for Outstanding Achievement at GCSE Level

Edward Cassidy 10 A* & 1 A

Sean Corry 9 A* & 2 A

Niall Canavan 8 A* & 3 A

Eamann Donnelly 8 A* & 3 A

Ronan McGrath 8 A* & 3 A



Best Student in Each Subject

Subject Pupil(s)
Agriculture & Land Use Sean McCaughey
Art & Design Aaron McRory

Shea Mullan

Matthew Winters

Business Studies James Kelly
Business and Communication Systems Joshua Quinn
Computing Thomas Quinn
Construction Shea Mullan
Design & Technology Niall Canavan
Engineering Niall Canavan
English Language Aidan Kelly
English Literature Niall Canavan

Joseph McCloskey

Geography Lorcan McBride
History Lorcan McBride
Information & Communication Technology Joshua Quinn
Irish Aidan Kelly

Lorcan McBride

Learning for Life & Work (LLW) Lorcan McBride
Mathematics Niall Canavan

Edward Cassidy

Sean Corry

Charlie Devine

Eamann Donnelly

Aidan Kelly

Lorcan McBride

Ronan McGrath

Conor McLaughlin

Shea Mullan

Thomas Quinn

Matthew Winters

Further Mathematics Thomas Quinn
Manufacturing Conor Doherty
Music Kaeliph Dillon
Performing Arts Timonas Petrauskas
Double Award Science Sean Corry
Religious Education Lorcan McBride
Spanish Edward Cassidy

Sean Corry

Sport Liam Gray

Ross Slevin



Best Students in Northern Ireland at GCSE Summer 2016


Maximum Marks in GCSE Art

Matthew Quinn

1st in Northern Ireland in GCSE Agriculture

Oisin Harkin

1st in Northern Ireland in GCSE Engineering

Matthew Quinn

1st in Northern Ireland in GCSE Manufacturing

Richard Connaughton

2nd in Northern Ireland in GCSE Agriculture

Daire Devine


2nd in Northern Ireland in GCSE Geography

Fionán McBride

Joint 2nd in Northern Ireland in GCSE Maths

Fionán McBride

Joint 3rd in Northern Ireland in GCSE Irish

Fionán McBride

3rd in Northern Ireland in GCSE Manufacturing

Padraig McNamee

3rd in Northern Ireland in GCSE Science (Double Award)

Fionán McBride


Advanced Level


Special Academic Awards


Br Begley Memorial Medal

Br Begley was Headmaster 1976 to 1980.

Awarded for Top Achievement at A-Level

Eoin Bradley 4 A*

Davog McCaffrey 4A*


Br Nolan Memorial Medal

Br Nolan was Headmaster 1980 to 1986

Awarded for Outstanding Achievement at A-Level

Conor Gormley 2 A* & 2 A

Patrick McCrystal 1 A* & 3 A

Jude Corry 4 A

Roddy Tierney Award

Roddy Tierney was Headmaster from 1993 to 2005

Awarded for Excellent Achievement at A-Level

Dominic Loughrey 3 A*

Diarmaid McCaughey 3 A*

Sean Donnelly 2 A* & 1 A

Liam McGovern 2 A* & 1 A

Pauric Mullan1 A* & 2 A

Caolan McCarron 1A* & 2A


Best Students in Northern Ireland at A-Level Summer 2016

1st in Northern Ireland in A-Level Journalism

Ciaran Melarkey

3rd in Northern Ireland in A-Level Journalism

Conall Donaghy


Best Student in Each Subject


Subject Pupil(s)
Accounting P.T. Cunningham
Agriculture Jamie Hegarty
Art & Design Caolan Teague
Biology Conor Gormley
Business (Applied) Ruairi Winters
Business Studies Dominic Devine

Niall Kerlin

Chemistry Conor Gormley
Construction (Diploma) Jamie Hegarty
Construction (Subsidiary Diploma) Christopher McGettinghan
Design & Technology Peter Bradley
Engineering Cahir McDermott
English Literature Faolan Friel
Geography Caolan McCarron
Government & Politics Charlie Goan
History Eoin Bradley
ICT Sean Donnelly
ICT (Applied) Peadar Mullan
Journalism Andrew Mc Phillips

Darragh O’Kane

Mathematics Fionan McBride
Media Studies       Ruairi Winters
Music Caolan Teague
Physical Education Joseph McCrystall
Performing Arts Faolan Friel
Physics Diarmaid McCaughey
Religious Education Paul McKernaghan
Software Systems Development Tiarnan McCarron

Krzysztof Samulewicz

Spanish Liam McGovern
Sports Studies (Subsidiary Diploma) John Kerr
Sports Studies (Diploma) Brendan Gallen


Sporting Awards



Competition Player
Year 8 McGrath Cup Gareth Seaney
Nannery Cup Ryan Colton
D’Alton Cup Conor McGillion
Corn na nÓg Cup Matthew Devlin
Brock Cup Daniel Fullerton
Rannafast Cup Rory Kennedy
MacRory Cup – Laird’s Jewellers Award Peadar Mullan



Cormac Coney

P.T. Cunningham


Pauric Mullan

Turlough Clarke



Winner of the Conall McCrory Memorial Trophy & Captain of the Peter Passmore Team

Jordan Hyland



Jake McHugh


Brother Ennis Award

For Contribution to Sport in School

Brendan Gallen


The Spirit of Enda Dolan Award

Omagh CBS 5Km Winner – Cathaoir Donnelly

Omagh CBS 10Km Winner – Thomas Quinn

Attendance Awards


Outstanding Attendance Over 7 Years (Over 98%)

Oisin Donnelly

Peter McBride

Davog McCaffrey

Aidan McGirr

Conor McGread

Matthew McHugh

Eoghan Rea



School & Community Awards


Blessed Edmund Rice Trophy

Presented by Omagh District Council

Edmund Rice Summer Camp Co-ordinators:

Shea Reid, Michael O’Neill, Conor Tierney & Daire McGrath



Arts Endeavour Award

Public Speaking

Oran Meenagh & Faolan Friel



Department for the Economy Award

Young Enterprise Group: Ronan McManus (Managing Director)



Roddy O’Connor Shield

YPI Winners:

Brian McSorley & Orrin McAleer



Crest Gold Award

Sentinus Team R&D:

Kevin McSorley, Joseph Murphy, Shea O’Keefe & Matthew Quinn



Christian Brothers’ Cup

Post-16 Music Students:

Patrick McCrystal, Davog McCaffrey, Caolan Teague, Conan Byrne, Conor Gormley,

Orrin McAleer, Ronan McCaffrey, Niall McCrystal, Mark McKenna, Conor McGread & Edward Cassidy



Past Pupils’ Award

Father Daniel McFaul

Father Kevin McElhennon



Bishop Daly Shield

For Contribution to the Community

Davog McCaffrey & Patrick McCrystal